OCAK / JANUARY-2013
ALEXANDER DUBOVSKY
Ukraynalı karikatürist / Ukrainian Cartoonist - by Aziz YAVUZDOGAN
 
What does a cartoon mean for you? What do you think about cartoon?
Cartoon is my life. Draw with 1984. Worked and editor of the humor magazine and a newspaper cartoonist. What could be better - when you figure drawn from people laugh.

Does your country appreciate your cartoons? Do you feel satisfied with the interest towards your cartoons?
We caricature is loved and respected. Only because of the crisis and the closing of the newspaper circulations are falling... suffer and we are artists.

Do you prefer to draw your cartoons in private or do you draw anywhere?
Each artist will paint and always doing this. I try to participate in exhibitions around the world.

Have you experienced any trouble because of your cartoons? What happened?
Basically, there is no problem in our country with cartoons. Sometimes the editor assumes no responsibility for the design, trying to please the existing problems the existing power. Sometimes censorship happens.

What humoristic similarities and differences are there between your country and other countries?
I think all the problems that exist in other countries - there and we have to country. No big differences so and topics for similar work.

Do you think cartoons  help to bond  the cultural differences among countries?
Humor blurs the boundaries. I for cartoons, no limits! On all continents smiling people equally and caricature as a means to achieve a good mood!

Do you think a cartoonist must contribute to world peace with his/her art?
Cartoonist their creativity should contribute to world peace! Always cover hot topics in politics.

What do you think about the international cartoon contests? Please indicate your reasons.
Contests are competitions cartoons. Bad that increasingly they under mine faith in the judging. I believe that the jury should be professionals with expertise in the cartoon and loving it. And above all, to look at new ideas and humor! A satirical graphics, you have to invent her individual contests!

If you had to draw yourself from another cartoonist's point of view, what humorous details would you add to the cartoon?
Probably would have added the love of beer... your beer belly. I like to sit with friends over a glass of beer... and talk about new topics in the cartoon.

Please write your thoughts and comments about FENAMİZAH magazine in few words.
Good and most importantly the required log always fun to see new FENAMIZAH. Turkey flavor!) We would like to wish that in the near future it would be possible to hold the magazine in their hands, not only on the internet!
Karikatür sizce nedir? Kısaca bir tanımlama yapabilir misiniz?
Karikatür benim hayatım. 1984'tan beri çiziyorum. Bir çok gazete ve mizah dergisinde hem çizer hem de editör olarak çalıştım. Eğer insanları güldürebilmeyi başarabildiysem daha iyi ne olabilir...

Karikatürleriniz yaşadığınız ülkede gereken ilgiyi buluyor mu? Mutlu musunuz?
Karikatür sevilen ve saygı duyulan bir sanat. Sadece kriz nedeniyle ve gazete tirajlarının düşmesi saratçılar içir bir sorun...

Karikatür çizerken yalnız kalmayı mı tercih edersiniz?
Her sanatçı yalnız kalmayı tercih eder sanırım. Ben uluslararası etkinlikler de çizdim.

Karikatür çizdiğiniz için başınızın belaya girdiği oldu mu? Böyle bir poblem yaşadıysanız lütfen kısaca anlatın.
Temel olarak, karikatürler ile ilgili ülkemizde hiç bir sorun yoktur. Bazen çalıştığımız yerlerdeki editörlerin işle, tasarımla ilgili çıkardığı ufak sorunlar oluyor. Bazen sansür de olabiliyor.

Ülkenizdeki mizah anlayışı ile dünyadaki mizah anlayışı arasında ne gibi evrensel benzerlikler var?
Bütün ülkelerdeki sorunların birbirleriyle benzerlikler taşıdığını düşünüyorum. Büyük farklılıklar yok.

Sizce karikatürün uluslararası kültür farklılıklarını birleştirici bir gücü var mıdır?
Mizah ülke sınırlarını ortadan kaldırır. Benim için karikatürün sınırı olmaz. Dünya üzerinde bütün insanların kendini aynı ruh halinde hissedebilmesi için karikatür bir araçtır.

Karikatürcünün çizgileriyle, dünya barışına ve tüm dünya haklarının kardeşliğine katkı sağladığına ya da böyle bir amacı olması gerektiğine inanıyor musunuz?
Karikatürist dünya barışına yaratıcılığıyla katkıda bulunmalıdır! Siyasetin sıcak konu başlıkları her zaman sanatçının kapsama alanında olmalıdır

Uluslararası karikatür yarışmaları hakkında olumlu ya da olumsuz görüşleriniz nelerdir?
Kişisel görüşümle yargılamak istemem ancak yarışmalar giderek kötüleşiyor. Yarışma jürilerinin karikatür sevgisiyle birlikte profesyonel bir uzmanlık içerisinde olması gerektiğine inanıyorum.

Eğer bir başka karikatürcü gözüyle çizmeniz gerekirse, kendinizi hangi komik yanlarınızla ifade ederdiniz?
Muhtemelen biraya olan tutkumu yansıtırdım. Ve bira göbeğimi. Bir bira bardağının üzerinde oturup, dostlarımla karikatür muhabbeti yaparken mesela...

FENAMİZAH hakkında bir kaç cümleyle düşünceleriniz?
Fenamizah gayet iyi. Eğlenceli ve aktüel konularının yanı sıra en önemlisi Türkiye'nin uluslararası bir lezzeti gibi. Ben umuyor ve diliyorum ki; bu dergi yakın gelecekte, sadece internet üzerinden izlenen değil, elde tutarak okuyabileceğimiz basılı bir dergi olsun!
GERİ DÖN / BACK
KİMDİR?: Ukraynalı karikatürcü Alexander Dubovsky, 2 Mayıs 1962 doğumlu. 70'den fazla uluslararası yarışmalardan ödülü bulunan karikatürcü, aynı zamanda ulusal ve uluslararası yayıncılar birliği üyesidir.

WHO IS HE?: Alexander Dubovsky was born on 2 May 1962 in Ukrain. Cartoonist, member journalists league drawing for national and international publications. Awards 70 international cartoon prizes.