OCAK / JANUARY-2013
ARSEN GEVORGYAN
Ermeni karikatürist / Armenian Cartoonist - by Aziz YAVUZDOGAN
 
What does a cartoon mean for you? What do you think about cartoon?
First caricature is my hobby. Caricature - is a means of expression that sends the thoughts and emotions of the artist on the subject or object.

Does your country appreciate your cartoons? Do you feel satisfied with the interest towards your cartoons?
Armenians are famous for a very good sense of humor and caricature therefore can not be unnoticed in my country. There are many famous cartoonists, which the whole world knows. Attention to his work, I feel it a few times and exhibition proved to have been my work and I have repeatedly seen how people have a smile of admiration. This is the largest and genuine reward for me - my score viewer.

Do you prefer to draw your cartoons in private or do you draw anywhere?
In fact, now I paint for myself, but a few years ago, he worked in the local newspaper.

Have you experienced any trouble because of your cartoons? What happened?
Nikakih issues that I would be able to cause discomfort, such was not.

What humoristic similarities and differences are there between your country and other countries?
Shodstva humor is when all the fun of this figure, the response is the same, laughing. A difference is seen when the culture and daily life of the country.
Do you think cartoons help to bond the cultural differences among countries?
Sure. And it is very good.

Do you think a cartoonist must contribute to world peace with his/her art?
Cartoon encouragement see what very often do not see or do not want to see people. This gives reason to think about on this topic that is changing the world for the better.

What do you think about the international cartoon contests? Please indicate your reasons.
I think it's very good, first of obvius cartoonist in other countries and recognize the other, and secondly you acquainteda different culture and way of thinking of other people. Contests promote new contacts and friendship between countries. I myself have participated many times and am very pleased.

If you had to draw yourself from another cartoonist's point of view, what humorous details would you add to the cartoon?
I would add a little smile.
   
Please write your thoughts and comments about FENAMİZAH magazine in few words.
I really appreciate your work and you create a journal. Thanks to cartoons, we understand each other and communicate with each other. And you do not need to speak the language, drawing ever talks about himself and it is excellent. In the end I want to add his own name: I wish you and all the organizers of your journal every success. Thank you for your attention and for your time.
Karikatür sizce nedir? Kısaca bir tanımlama yapabilir misiniz?
Karikatür çizmek öncelikle benim için güzel bir uğraştır.

Karikatürleriniz yaşadığınız ülkede gereken ilgiyi buluyor mu? Mutlu musunuz?
Evet. Ermeniler'in mizah duygusu çok iyi. Karikatür benim ülkemde gözden kaçırılan bir şey değil. Ülkemde açtığım sergilerle ve uluslararası işlerimle kendimi kanıtladığımı düşünüyorum. Benim için gerçek büyük ödül insanların hayranlık duyması ve gülümsemesidir.


Karikatür çizerken yalnız kalmayı mı tercih edersiniz?
Şimdilerde boyalarla, kağıt ve kalemle haşır neşir bir başıma olmak yetiyor. Bir kaç yıl önce yerel bir gazetede çalışırken farklıydı.

Karikatür çizdiğiniz için başınızın belaya girdiği oldu mu? Böyle bir poblem yaşadıysanız lütfen kısaca anlatın.
Ben bahsettiğiniz şekilde bir rahatsızlık duymadım.

Ülkenizdeki mizah anlayışı ile dünyadaki mizah anlayışı arasında ne gibi evrensel benzerlikler var?
Mizah evrenseldir. Hemen bütün dünyada gülme, gülümseme hissi aynıdır. Fark belki de ülkelerin kültürel yapılarında ve günlük yaşamlarında görülebilir.


Sizce karikatürün uluslararası kültür farklılıklarını birleştirici bir gücü var mıdır?
Kesinlikle. Ve bu çok iyi bir şey.

Karikatürcünün çizgileriyle, dünya barışına ve tüm dünya haklarının kardeşliğine katkı sağladığına ya da böyle bir amacı olması gerektiğine inanıyor musunuz?
Karikatürün teşvki edici bir görevi olduğunu pek düşünmüyorum.  Ancak insanlar üzerinde, bu konuyu düşünmeleri için belki bir fırsat yaratabilir.

Uluslararası karikatür yarışmaları hakkında olumlu ya da olumsuz görüşleriniz nelerdir?
Karikatürün gelişmesi için iyi olduğun apaçıktır. Diğer meslektaşlarınla tanışmak ve diğer farklı kültürleri tanımak açısından da olumludur. Yarışmalar ülkeler arasındaki dostluğu geliştirmek için de bir fırsat. Defalarca katılmış biri olarak çok memnunum.

Eğer bir başka karikatürcü gözüyle çizmeniz gerekirse, kendinizi hangi komik yanlarınızla ifade ederdiniz?
Biraz daha gülümseme eklemek isterdim yüzüme.

FENAMIZAH hakkında bir kaç cümleyle düşünceleriniz?
Ben gerçekten takdir ediyorum. Bir karikatür günlüğü oluşturmak gibi. Fenamizah'ın sayesinde birbirimizle iletişim kurabiliyoruz, birbirimizin işlerini takip edebiliyoruz. Karikatürün dili evrenseldir ve biz karikatürcüler birbirimizle bu şekilde anlaşabildiğimizi düşünüyorum. Kısaca kendi adıma derginize ve emeği geçenlere teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.
GERİ DÖN / BACK
KİMDİR?: Arsen Gevorgyan (DIZO takma ismiyle bilinir) 1971 Erivan doğumlu. Sanat Okulu'nda okudu ve Erivan Devlet Mimarlık Üniversitesi'nden mezun oldu. 1995-1997 yılları arasında Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'nde görev yaptı. Gerek mesleği olan mimarlık ile gerekse karikatürcü olarak bir çok yerde çalıştı. Ulusal ve uluslararası yarışmalardan bir çok ödül kazandı, sergiler açtı.

WHO IS HE?: Arsen Gevorgyan /DIZO/ was born in Yerevan, Republic of Armenia, on 2 of April in 1971 in 1977-1987 he was studying at school #58 in Erevan. And in 1980 1984 at Art School. H. Kojoyan. 1989-1995 he graduated from Yerevan State Architectural University, and got Diploma of an Architect. 1995-1997 he was serving in the armed forces of Armenia. 1998-2002 he was working as an architect in ''HAYGYUGHSHINNAGHAGIC'' institute in Erevan. 1999-2001 he was working as an artist-designer in "Armenian Businessman" newspaper. 2005-2006 he was working as a junior researcher in Yerevan State Architectural University. 2008-2010 he was working as an artist-designer in TV-5 studio in Armenia-Erevan.
2005-till now he has been working in Stalker LTD as a General Designer. Since 2004 he has participated in many international cartoon
contests-exhibitions and won more than 30 prize and certificates. He is an author of more than 1000
cartoons. He has participated in Armenia, China, Italy, Russia ,France, Israel, Bulgaria, Iran, Poland, Germany etc. Since 2005 he is a member of Armenian Caricaturist Association. Since 2006 he is a
member of the Interplanetary Cartoon club. Since 2010 he is a member of The Big Encyclopedia of caricature. Since 2011 he is a member of GHP (Good Humor Party ) Poland and ambassador of GHP in Armenia. Since 2011 he is a member of APACA (Asia-Pacific Animation & Comics Association is a professional association) and AYACC (Asian Youth Animation & Comics Contest) in China