OCAK / JANUARY-2013
BV PANDURANGA RAO
Hintli karikatürist / Indian Cartoonist - by Aziz YAVUZDOGAN
 
Karikatür sizce nedir? Kısaca bir tanımlama yapabilir misiniz?
Karikatür etkili bir iletişim aracı olarak kullanılan abartılı bir mizahi çizimdir. Karikatür, bir durum, bir olay, mizahi bir dokunuş ile düşünce betimleyen görsel bir sanattır.

Karikatürleriniz yaşadığınız ülkede gereken ilgiyi buluyor mu? Mutlu musunuz?
Evet. Ülkemin insanları kesinlikle zevkli ve iyi bir karikatür izleyicisidir. Ulusal düzeyde bol miktarda yayın var. Bir karikatürist olarak ben şahsen çok memnunum. Ulusal ve uluslararası düzeyde karikatürlerim tanındı ve ben ülkemdeki genç karikatürcüleri teşvik ediyorum, onlar için karikatür iyi bir fırsat.

Karikatür çizerken yalnız kalmayı mı tercih edersiniz?
Özel ofisimde çiziyorum.

Karikatür çizdiğiniz için başınızın belaya girdiği oldu mu? Böyle bir poblem yaşadıysanız lütfen kısaca anlatın.
Şimdiye kadar hiç bir sorun yaşamadım. Karikatürlerimin daha çok ilham kaynağı olduğunu düşünüyorum.

Ülkenizdeki mizah anlayışı ile dünyadaki mizah anlayışı arasında ne gibi evrensel benzerlikler var?
Ülkemizde düzenli olarak günlük gazetelerde ve dergilerde çizen karikatürcüler var. Bunlar genellikle siyasi olaylar üzerine yapılan çizgi yorumlar oluyor. Bunun dışında eğlenceli karikatür çizenler de var. Ve sanırım bu bütün dünyada da böyle. Karikatüre ve mizaha adanmış bir sürü yayın vardır ve çizerler de kendilerini buralarda ifade etme fırsatı bulurlar...

Sizce karikatürün uluslararası kültür farklılıklarını birleştirici bir gücü var mıdır?
Elbette. Karikatürlerim bir çok ülkede yayımlandı. Bir çok yarışmada ödül kazandım. Bu anlamda yaşadığım ülkenin kültürünü çizgilerimle diğer ülke insanlarına sunma fırsatı buluyorum. Bu da her çizer için takdire değer ve saygı duyulası bir durumdur...

Eğer bir imkan (organizasyon) olsaydı; dünyadaki bütün iyi karikatürcülerin ortak bir çalışması içerisinde nasıl bir şey çizmek isterdiniz?
Ülkemiz demokratik bir ülkedir. Biz farklı dil, din ve kültürleri barındırıyoruz. Aslında düşünüldüğü zaman böyle bir ülkeyi
yönetmek kolay değil. Biz karikatürcüler ise işin mizah yanıyla ilgilenmek durumundayız. Gerek ben, gerekse diğer tanınmış
karikatürcülerimiz uluslararası organizasyonlarda bu kapsamda öncelikle kendi kültüründen bir şeyler verirler. Bu konuda önemli bir sorumluluk taşırlar...

Karikatürcünün çizgileriyle, dünya barışına ve tüm dünya haklarının kardeşliğine katkı sağladığına ya da böyle bir amacı olması gerektiğine inanıyor musunuz?
Karikatür ülkeler arasındaki anlaşmazlıkları çözmede yardımcı olabilir. Dünya barışı için karikatürcünün önemli bir katkısı ve görevi olmalıdır. Karikatür sevilen bir sanattır ve herkes tarafından zevkle takip edilir. Bu bağlamda her çizer düşüncelerini kolayca tebliğ edebilir. Günümüz teknolojisi de bu anlamda bu tür paylaşımlar için büyük bir olanaktır. Göz ardı edilmemeli.

Uluslararası karikatür yarışmaları hakkında olumlu ya da olumsuz görüşleriniz nelerdir?
Demin de belirttiğim gibi; çok şükür ki bilgisayar teknolojisi sayesinde bir çok uluslararası yarışmalara katılmak daha mümkün oluyor. Bazı yarışmalar eğlence amaçlı, bazılarıysa düşünmeye yönelik. Hiç şüphe yok ki İran, Türkiye, Sırbistan, Hırvatistan, Portekiz gibi ülkelerin bu tür organizasyonlarda çok önemli payı var. Karikatürcüler, yarışmalara ödül almak ya da sergiye, kataloğa girebilmek amacıyla çizerler. Ancak bazı ülkelerdeki yarışmalarda bu anlamda katılımcılara nadiren önem veriliyor. 1995'ten bu yana 70'ten fazla yarışmaya katılan biri olarak, bu tür organizasyonlardan ayrıntılı bilgi konusunda cevap alma hakkım var. Cevap verilmediği zaman benim için ciddiyeti kalmıyor. Karikatür yarışmaları ayrıca benim için, uluslararası büyük çizerlerle birlikte olmak açısından harika bir duygu.

Eğer bir başka karikatürcü gözüyle çizmeniz gerekirse, kendinizi hangi komik yanlarınızla ifade ederdiniz?
Bu duruma ve ihtiyaca göre değişir. Başka karikatürcülerin bakış açılarını zorlamadan sadece kendi fikirlerimle çizerdim.

FENAMIZAH hakkında bir kaç cümleyle düşünceleriniz?
Fenamizah'la karşılaşmam sevindirici.  Derginizin bir parçası olmak, küçük de olsa bir katkıda bulunmak ve memnuniyetinizi görmek güzel bir duygu. Çok çeşitli konularda karikatürler var. Profesyonel çizerlerle birlikte amatör çizgiler de, sanırım dünyanın dikkatini çekiyordur. Bu söyleşi için size çok teşekkür ediyorum...
What does a cartoon mean for you? What do you think about cartoon?
Cartoon is a humorous  exaggerated drawing  used as a tool for effective communication. Cartooning is a visual Art of depicting a situation, an event , a thought  with a touch of humor .

Does your country appreciate your cartoons? Do you feel satisfied with the interest towards your cartoons?
Yes. Our countrymen surely enjoy and appreciate a good cartoon. We have plenty of publications from regional level to national level where cartoonists are part of the staff of the Publications. As a hobby cartoonist  I personally feel very much satisfied.  Cartooning is my passion and have achieved the recognition for my cartoons at national and International level and a few cartoonist get the encouragement and opportunity to reach this level and satisfaction.

Do you prefer to draw your cartoons in private or do you draw anywhere?
I draw cartoons privately at my Residence cum Office

Have you experienced any trouble because of your cartoons? What happened?
So far so good, no trouble experienced. Surely, my cartoons have inspired many.

What humoristic similarities and differences are there between your country and other countries?
In our country most of the News dailies and Magazines have appointed Cartoonists on Regular basis. They need to comment on going political events at State and national level. Mostly It is more satire than humoristic. We have some magazines publishing
humorous cartoons. Other Countries cartoons also are more or less similar when you go thru the reputed News dailies. But there are plenty of publications dedicated to humor and humorous cartoons. Cartoonists are also have the opportunity to express the humorous ideas.
Do you think cartoons help to bond the cultural differences among countries?
Surely. I have been participating in the Inter National Cartoon Contests/ Exhibition for the past 17 years with several awards and recognition to my cartoons by various countries. This has brought me close to many not only as cartoonists but friends too. Over 30 Cartoon catalogues which I have recd from different countries where my Cartoon too are published, gives me an opportunity to understand the way of life and culture of the country depicted in cartoons. Gives me a feeling to appreciate and respect the other country.

If you happened to participate in a worldwide cartoon work with the best cartoonists, what would you prefer to draw? Please describe.
Our country is a democratic country. We have different  Relegion , languazes, different culture and we have freedom of speech
freedom to to express. For any Govt. or Administration it's not easy to manage such a kind of big populace. We, the Cartoonists try to dig out the draw backs of the working system and show it to public and the Govt  thru healthy cartoons with a  hope  that the  concerned look at it with sense of humour and act accordingly. When I am asked to participate in world wide cartoon work with the other reputed cartoonists first I feel proud to participate. As I would be representing my nation I would like to draw the cartoons of  image building of my country, humorously highlighting my countries cultural activities, education, Sports etc. 

Do you think a cartoonist must contribute to world peace with his/her art?
The art of Cartooning is an Art which is liked and enjoyed by everyone and can be easily communicated, shared  with others where the distance does not matter with the present highly up graded technology. A cartoonist can speak thru his cartoons the abstract of the situations or events. Keeping in view all these things the cartoonist must take the advantage of Contributing to world Peace. The Cartoon Journalism can help solving the disputes  between the countries. There fore it becomes the duty of a good cartoonist to contribute his mite to World Peace.
            
What do you think about the international cartoon contests? Please indicate your reasons.
Thanks to computer technology and the Internet facility. Good to know and come across plenty of Inter national Cartoon Contests. Many countries organize with large number of participation. Some countries seems to organize just for fun and
entertainment.  No doubt the contest has been attracting  the cartoonist from all over the world. Some countries like Iran, Turkey, Serbia, Croatia , Portugal, Israel are doing a great job. But some countries organizers seldom cares to respond the participants. Well, the participant aspires to get the Prize or keep hopes his cartoon would get  selected for Exhibition/catalogue. With my experience of participating since 1995 and  in over 70 such inter national contests and I feel the organizers should at least reply to the participants and inform individually about the status, result of the Contest. With all these, I am lucky to find my cartoons published in 30 Cartoon Catalogues so far. This has got entry in to reputed Limca Book of National Record. It is very good that these cartoon contests has helped to improve drawing skills, develop my ideas, creating enthusiasm and get satisfaction once my work gets recognized. Also it is a great to participate amongst great cartoonists and see their work in the Catalogues to look for my own improvement. It is helping to come in contact of the other cartoonist on the other side of the globe and share his views and ideas.

If you had to draw yourself from another cartoonist's point of view, what humorous details would you add to the cartoon?
It depends on the subject or the requirement.  Just keep drawing the points of view of the other cartoonist without straining myself with ideas.
   
Please write your thoughts and comments about FENAMİZAH magazine in few words.
Glad to come across this Magazine. Feel  great to be part of the Magazine and happy  to see my little contribution and thanks for publishing my cartoons. It's awesome with full of cartoons on various subjects. Attractive  lay out parted with categories. Most
important is your Magazine is able to draw the attention of world Cartoonists both professional and amateurs. Nice to see the Magazine has been posted in various Blogs/ web galleries. Thanks for inviting me for the Interview with questions.
GERİ DÖN / BACK
KİMDİR?: 68 yaşındaki Hintli karikatürcü BV Panduranga Rao, çeşitli gazete ve dergilere 7000'den fazla karikatür çizdi. Bir çok ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödüller kazandı, sergilere katıldı. Kore, İsrail, Sırbistan, Portekiz, Rusya, Türkiye gibi ülkelerdeki yayınlanan kataloglarda eserleri yer aldı. Hırvatistan, Tayvan, Kıbrıs, Brezilya gibi ülkelerde eserleri sergilere seçildi. Rao, Karnataka Karikatürcüler Derneği Başkanı ve Hindistan Karikatürcüler Enstitüsü üyesidir. Son 20 yıldır çocuklarla ve gençlerle karikatür atölye çalışmalarını yürüten Panduranga Rao, aynı zamanda iyi bir kriket oyuncusudur...

WHO IS HE?: B V Panduranga Rao , 68 years of age is a  cartoonist by Hobby. Over 7ooo cartoons have been published in various News Dailies, Magazines, Technical Journals, In - house publications, Comics etc. He has participated in many National and Inter National Cartoon Contests. He has won  over dozen of Prizes at  State and National level and  his cartoons have been selected over 30 times at International level cartoon Contests Exhibitions and also printed in 29 cartoon Catalogues brought out  from countries like Korea, Israel, Serbia, Portugal, Russia, Turkey, Croatia, Taiwan, Cyprus, Brazil and India. His cartoons were selected for exhibition at BD- 87 at Switzerland.
He  has also conducted One Man Show of Cartoons  41 times so far at various places of the Country. A National record.

All these achievements have been entered as National Record in prestigious  Limca Book of Records - 2010 and India Book of records- 2010.

His creation of smallest size Flip Book animation has been included in Limca Book of Records - 2011, , India Book of Records - 2010,  World Records India - 2011 Unique World record -2012

His creation of smallest size Desk Calender - 2012  has the honour of getting entry in Limca Book of World Records - 2012  and India Book of records 2012

He was also the  President of  Karnataka Cartoonists Association and is a Member of Indian Institute of Cartoonists.

Shri Rao has been conducting Cartoon Work shops for the School Children and enthusiastic  talents for the past  20 years.

Besides Cartooning Panduranga Rao  was a good player of Cricket and also Cricke Umpire. Plays Shuttle Badminton regularly.

Panduranga Rao was felicitated with Life Time Achievement Award by the former President of the country Dr  Shri APJ Abdul Kalam at Cartoon Festival - 2011 at New Delhi.