OCAK / JANUARY-2013
DAMIR NOVAK
Hırvat karikatürist / Croatian Cartoonist - by Aziz YAVUZDOGAN
 
What does a cartoon mean for you? What do you think about cartoon?
Caricatures, and I socialize for a few hours each day .I cannot do without their cartoons, but none of my cartoons cannot be made without me, so we are dependent on each other. The meaning of the cartoons that laugh, warns, draws attention, sometimes shock, and low, so that even today some people in power to see the dangerous enemy caricature drawing was humorous drawing that may not always be funny, although the humour is just that first association that makes a cartoon attractive.

Does your country appreciate your cartoons? Do you feel satisfied with the interest towards your cartoons?
Twenty years of published cartoons of the local newspaper, and occasionally in other newspapers in Croatia, thus the interest in cartoons is satisfactory.

Do you prefer to draw your cartoons in private or do you draw anywhere?
Most of my cartoons produced in then "lab" (as I call my workspace). Various viruses usually produce the labs, and I produce humour. 

Have you experienced any trouble because of your cartoons? What happened?
Twice I got the caricature and dismissal. Both cases were identical, with the accusation that I am a caricatured hurt their reputation. In any case, I have not touched them and their position. Obviously, those behind them were ignoble jobs and found themselves in caricature.

What humoristic similarities and differences are there between your country and other countries?
More and more similarities between countries in political caricature because politics is an endless source of ideas every cartoonist and present everywhere (of industry, industry of tourist, religion, love, sports, school, etc.)
Do you think cartoons help to bond the cultural differences among countries?
Caricature has all the features necessary to connect the cultural differences between countries, but still under-represented. In my country, all over the print media threw a caricature, and at these sites publish paid advertisements. Except for two or three sheets of humorous content, in country that is produces annually in mine country there is no humour leaves.

Do you think a cartoonist must contribute to world peace with his/her art?
Cartoonists not to have his or her art to contribute to world peace, they are already actively involved. Their sharp pens and pencils stop in time, tanks, and other threats.
            
What do you think about the international cartoon contests? Please indicate your reasons.
International competitions cartoonists have their place at the top of caricatures creativity. Here, the authors present their best works in which they have invested a lot of effort and knowledge. But, there is a downside! One of the worst examples are festivals of international character which the jury awarded almost everything, and rewards local cartoonists. There are also examples where winning cannot exercise their rights to receive cash prizes; I had a case in Austria, where I came across an attorney to rewards.  Some festivals gives promise that will announce the cartoon of the book, but that this is not true. 
  
Please write your thoughts and comments about FENAMİZAH magazine in few words.
Fenamizah is the best use of the opportunity to publish in digital media and win the sympathy and co-workers names sound cartoons.  Congratulations on this project.
Karikatür sizce nedir? Kısaca bir tanımlama yapabilir misiniz?
Karikatür olmadan yapamam, karikatür de bensiz bir şey yapamaz. Birbirimize bağımlıyız. Her gün birkaç saat birbirimizle sosyalleşme adına biraber oluyoruz. Karikatürün mizah içindeki anlamı hem güldürmek hem de dikkat çekmek. Mizahı çekici yapan, bazı insanların karikatürü tehlikeli bir düşman olarak görmesidir.

Karikatürleriniz yaşadığınız ülkede gereken ilgiyi buluyor mu? Mutlu musunuz?
Yirmi yıldır Hırvatistan'ın yerel gazetelerinde çizdim. Başka diğer gazetelerde de. Tatmin edici bir ilgi var, evet.

Karikatür çizerken yalnız kalmayı mı tercih edersiniz?
Virüsler laboratuvar ortamında üretilir, ben de kendi çalışma alanımda karikatür çiziyorum, mizah üretiyorum.

Karikatür çizdiğiniz için başınızın belaya girdiği oldu mu? Böyle bir poblem yaşadıysanız lütfen kısaca anlatın.
Evet iki kez işten çıkarılma olayı yaşadım. İkisinde de sebep aynıydı. Karikatür yoluyla itibar zedelemesi ile suçlandım. Açıkçası, aşağılık işler yapıyorlardı ve benim karikatürümün içinde buldular kendilerini. Yapacak bir şey yoktu, dokunulmaz birileri değildi.


Ülkenizdeki mizah anlayışı ile dünyadaki mizah anlayışı arasında ne gibi evrensel benzerlikler var?
Ülkeler arasındaki benzerlik daha çok politik karikatür konularında olabilir. Karikatürcü için siyaset sonsuz bir kaynaktır. Diğer konularda her yerde ufak farklılılklar gösterebilir.

Sizce karikatürün uluslararası kültür farklılıklarını birleştirici bir gücü var mıdır?
Karikatür, ülkeler arasındaki kültürel farklılıklar bağlamak için gerekli tüm özelliklere sahiptir.

Karikatürcünün çizgileriyle, dünya barışına ve tüm dünya haklarının kardeşliğine katkı sağladığına ya da böyle bir amacı olması gerektiğine inanıyor musunuz?
Karikatürcüler dünya barışına katkıda bulunmak için zaten aktif olarak katılmaktadırlar. Bunu sadece bir sanat eseri üretmek için yapmazlar. Onların keskin kalemlerinin tankları ve diğer tüm tehditleri durdurmaya yeter.

Uluslararası karikatür yarışmaları hakkında olumlu ya da olumsuz görüşleriniz nelerdir?
Uluslararası yarışmalar, karikatüristlerin yaratıcılıkları üstünde önemli yeri vardır. Çizerler en iyi eserlerini sunmak için büyük bir çaba gösteriyorlar. Ancak bir dezavantajı var. Bazı karikatür festivallerinde jürilerin, hemen hemen ödül dağıtımında yerel sanatçılara öncelik tanıması durumlarıyla karşılaşıyoruz. Bazen de kazanılan para ödüllerinin nakit ödenmesi konusunda sıkıntılar oluyor. Bunun dışında, önceden açıklanan yarışma albüm ve katalog sözleri yerine
getirilmiyor...

FENAMİZAH hakkında bir kaç cümleyle düşünceleriniz?
Dijital medyada karikatürün sesi olan Fenamizah çok iyi. Yeni meslektaş edinmek, tanışmak için bir fırsat ve sempati yaratıyor. Kutluyorum.
GERİ DÖN / BACK
KİMDİR?: Hırvat karikatürcü Damir Novak, Mali Mihaljevec'te doğdu. Slovenya/ Ljubljana'da catering okulundan mezun oldu.  Okul sonrası Zagreb'te yangın teknisyeni olarak çalıştı. 1980 yılında karikatür çizmeye başladı ve Hırvat Karikatürcüler Derneği üyesi oldu. Birçok uluslararası ve ulusal festivallere katıldı. Yerel gazetelerde ve özel dergilerde çizdi.  Kore, Hırvatistan, Çin, Suriye, İtalya, Avusturya, Kanada, Makedonya, İran ve Türkiye'den 34-ödül kazandı.

WHO IS HE?: I was born in Mali Mihaljevec, where I live today. I finished catering school in Ljubljana, Slovenia, and after that fire-technician school in Zagreb. I started to draw caricatures and I became member of  Croatian Association caricaturist in 1980. I participated at many international and national festivals of caricature. I have cooperated with local and speciality magazines and I have had 34-prize winner from Korea, Croatia, China, Syria, Italy, Austria, Canada, Macedonia, Iran, and Turkey so far.