OCAK / JANUARY-2013
IVAILO TSVETKOV
Bulgar karikatürist / Bulgarian Cartoonist - by Aziz YAVUZDOGAN
 
Karikatür sizce nedir? Kısaca bir tanımlama yapabilir misiniz?
Karikatür benim işim ve uğraşım. Profesyonel hayatım. Bence en demokratik sanat.

Karikatürleriniz yaşadığınız ülkede gereken ilgiyi buluyor mu? Mutlu musunuz?
Evet ben Bulgaristan'ın en popüler gazete ve dergilerinde çalışıyorum. Bu yüzden karikatürlerim iyi biliniyor.
Karikatür çizerken yalnız kalmayı mı tercih edersiniz?
Sokakta birçok portre yapmış ve ben izleyici ile canlı iletişimde bulunmuş biri olarak, benim için sorun değil.

Karikatür çizdiğiniz için başınızın belaya girdiği oldu mu? Böyle bir poblem yaşadıysanız lütfen kısaca anlatın.
Ciddi bir şey değil ama komik bir anım oldu. Yıllar önceydi. Deniz kenarında çizim yapıyordum. Bir kadın geldi, "ilanınızı gördüm, 3 dakikada portre çiziyormuşsunuz" dedi. Karikatürünü çizdim. Kendisine gösterdiğimde, "bu kadar komik miyim?!" diye sinirlendi ve çantasıyla kafama vurdu. Ben kahkahalarla gülerken, o çekti gitti. Açıkçası kadın, karikatürün ne olduğunu bilmiyordu.

Ülkenizdeki mizah anlayışı ile dünyadaki mizah anlayışı arasında ne gibi evrensel benzerlikler var?
Bir kaç farklılık olduğu kadar bir çok benzerlikler de var aslında. Öyle uzun anlatılacak şeyler olmadığını düşünüyorum. Kayda değer bir boşluk sayılmaz. Çünkü günümüzde artık hayat herkes için benzer sorunlarla dolu hale gelmiştir.

Sizce karikatürün uluslararası kültür farklılıklarını birleştirici bir gücü var mıdır?
Bunun gerekli bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Karikatürcünün çizgileriyle, dünya barışına ve tüm dünya haklarının kardeşliğine katkı sağladığına ya da böyle bir amacı olması gerektiğine inanıyor musunuz?
Evet, her zaman öyle olmalı.

Uluslararası karikatür yarışmaları hakkında olumlu ya da olumsuz görüşleriniz nelerdir?
Karikatür yarışmalırı bir tür olimpiyat oyunları gibidir. Dünya çizerlerinin birbirlerini tanıması ve düşünce tarzlarını sergilemisi açısından önemlidir. Ben yarışmalara katılmayı seviyorum.

Eğer bir başka karikatürcü gözüyle çizmeniz gerekirse, kendinizi hangi komik yanlarınızla ifade ederdiniz?
Uzun burnum ve dağınık saçlarım belirgin özelliğimdir.

FENAMIZAH hakkında bir kaç cümleyle düşünceleriniz?
Bir süredir bu dergiyi takip ediyorum. Dünya karikatürcüleri arasında kültürel bir köprü görevi kurması açısından harika bir örnek. FENAMİZAH devam!
What does a cartoon mean for you? What do you think about cartoon?
Cartoon is my job and hobby.It`s my professional life.The cartoon is the most democratic art.

Does your country appreciate your cartoons? Do you feel satisfied with the interest towards your cartoons?
Yes I work in the most popular newspaper and magazine in Bulgaria - so I`m satisfied with the interest towards my cartoons.I have done many cartoon portraits of  famous Bulgarian personalities and I`m still alive not in prison.

Do you prefer to draw your cartoons in private or do you draw anywhere?
I don`t mind I have drawn cartoons everywhere. 20 years ago I was a street artist in Bulgaria and abroad. I have done many portraits at the street and I like the live  contact  with the audience.

Have you experienced any trouble because of your cartoons? What happened?
Not serious but funny. Years ago I was practicing on the beach and a woman came and read my advertisement  "cartoon for 3 minutes" she sat and I draw her. When I showed her my cartoon she hit me on the head with her bag.I started laughing and she angrily go away.Obviously she didn`t know what is cartoon.

What humoristic similarities and differences are there between your country and other countries?
There are a few differences but it`s a long conversation. I think there is no space now.There are many similarities between my country and others because the life have become similar, the problems are similar, the cartoon view is similar.
Do you think cartoons help to bond the cultural differences among countries?
It`s not necessary.

Do you think a cartoonist must contribute to world peace with his/her art?
Yes. I think that the cartoon have always done it.
            
What do you think about the international cartoon contests? Please indicate your reasons.
I like to participate in international contests.I think that`s wonderful way to get  know each other and their way of thinking.The contests are like cartoon olympic games.

If you had to draw yourself from another cartoonist's point of view, what humorous details would you add to the cartoon?
My long nose and  my messy hair.
   
Please write your thoughts and comments about FENAMİZAH magazine in few words.
I know this magazine for a while and it`s one of the wonderful examples for cultural bridges between world cartoonist! Go, go, "FENAMIZAH" !
GERİ DÖN / BACK
KİMDİR?: 27 Mart 1964 doğumlu bulgar karikatürcü Tsvetkov, 1983 yılında Sofya Sanat Okulu'ndan mezun oldu. "Monitor" ve "Telegraph" gazeteleri ile "Tema" dergisinde çalıştı, karikatürleri yayımlandı. Bulgaristan'da ve ülkesinin dışında çok sayıda kişisel sergi açan Tsvetkov, ayrıca pek çok uluslararası karma sergilere ve uluslararası karikatür yarışmalarına katıldı, ödüller kazandı. FECO bulgaristan başkanı olan Ivailo Tsvetkov halen yaşadığı Sofya'da çalışmalarını sürdürüyor...

WHO IS HE?: Ivailo Tsvetkov was born in 27th March 1964 in Sofia, Bulgaria.

He graduated at the Art School in Sofia in 1983. He worked as an artist/cartoonist in newspapers "Monitor" and "Telegraph" and in magazine "Tema". Ivailo Tsvetkov presented his artworks at several individual exhibitions at home and abroad. He also participated at countless collective exhibitions in many countries of the world.

Ivailo Tsvetkov took part at a number of national and international cartoon competitions and his artworks were awarded numerous prestigious prizes and honorable mentions (we can mention at least some of them: 1st Prize Angler, France 1993, Prize of Ministry of Culture, Gabrovo, Bulgaria 1999, Diplom of Excellence, Haifa, Israel 2002, Honourable mention, Kruishoutem, Belgium 2005, 1st Prize, Pisek, Czech Republic 2006, Master Prize, Master Cup Cartoon Biennial, China, 2007, Googlm Cartoon Contest, China 2008, among many others). Ivailo Tsvetkov is the President of FECO Bulgaria. He is living and working in Sofia, Bulgaria.