OCAK / JANUARY-2013
JULI SANCHIS AGUADO
ispanyol karikatürist / Spanish Cartoonist - by Aziz YAVUZDOGAN
 
Karikatür sizce nedir? Kısaca bir tanımlama yapabilir misiniz?
Bir fikri esprili bir biçimde ifade etmek demektir.

Karikatürleriniz yaşadığınız ülkede gereken ilgiyi buluyor mu? Mutlu musunuz?
Karikatüre gönül vermiş biri olarak çizimlerimle, bir çok etkinlikler yaşadım.

Karikatür çizerken yalnız kalmayı mı tercih edersiniz?
Özel olarak bir tercihim yok. Kamuyla paylaşmaktan çekinmem.

Karikatür çizdiğiniz için başınızın belaya girdiği oldu mu? Böyle bir poblem yaşadıysanız lütfen kısaca anlatın.
Bazen sansüre uğramışsam da, öneml bir şey olmadı.

Ülkenizdeki mizah anlayışı ile dünyadaki mizah anlayışı arasında ne gibi evrensel benzerlikler var?
İklimin, coğrafi özelliklerin büyük etkisi olduğunu düşünüyorum. Mesela Akdenizli çizerlerin birbirine benzer bir çok yanları var. Çizgilerinde daha çok neşeli, eğlenceli şeyler görünüyor. Doğu ülkelerindeyse sanki kara mizah hakim.

Sizce karikatürün uluslararası kültür farklılıklarını birleştirici bir gücü var mıdır?
Ben farklı kültürlere saygımdan her zaman bu konuda büyük bir iş yapabileceğini düşünüyorum. Bu bizi zenginleştiren olgudur.

Karikatürcünün çizgileriyle, dünya barışına ve tüm dünya haklarının kardeşliğine katkı sağladığına ya da böyle bir amacı olması gerektiğine inanıyor musunuz?
Evet, ama bu mizah yumuşak veya konformist (toplum kurallarına aykırı düşmeyen) olmayan keskin olmalıdır. Karikatürist apseyi yok etmek için müdehale eden cerrah gibi olmak zorunda. Konuya göre yine de saldırganlık belli bir düzeyde kalmalıdır. Bizler haksız durumlara karşı tamamen sıcak paket ile karşılık veremeyiz.

Uluslararası karikatür yarışmaları hakkında olumlu ya da olumsuz görüşleriniz nelerdir?
Yarışmalar, öncelikle karikatürcüler için bir tanışma ortamıdır. Ayrıca birimizin çizgilerini görerek, bir gelişme sağlamamız için fırsattır.  Genç çizerler için de aynı şekilde, ustalarla tanışma ve çizgilerini takip etmek açısından iyi bir fırsattır. Onlar, bu şekilde çizgileriyle, karikatür camiasında terfi edebilirler. Yol, herkes için açıktır.

Eğer bir başka karikatürcü gözüyle çizmeniz gerekirse, kendinizi hangi komik yanlarınızla ifade ederdiniz?
Duruma göre değişir. Bu çizimin türüne bağlıdır. Benim için biraz soyut cevap oldu.

FENAMİZAH hakkında bir kaç cümleyle düşünceleriniz?
FENAMIZAH, farklı ülkelerden sanatçıları bir arada bulundurmak açısından çok ilginç bir yayın gibi görünüyor. Ayrıca çok çekici bir görsel düzenlemesi var.
What does a cartoon mean for you? What do you think about cartoon?
A means to express an idea humorous.

Does your country appreciate your cartoons? Do you feel satisfied with the interest towards your cartoons?
f, though not I've been able to dedicate myself professionally to my drawings and I have lived in other activities.

Do you prefer to draw your cartoons in private or do you draw anywhere?
In private. I'm uncomfortable with public.

Have you experienced any trouble because of your cartoons? What happened?
Not of importance. Some have been censored.

What humoristic similarities and differences are there between your country and other countries?
The drawings of the Mediterranean have many similarities. They are impregnated with the color of the light, they are more cheerful. I think that the climate has a great influence. In the countries of the East prevails the black humor.
Do you think cartoons help to bond the cultural differences among countries?
I think they can do a great job in this regard, always from the respect for different cultures, as enrich us.

Do you think a cartoonist must contribute to world peace with his/her art?
Yes, but without forgetting that humor drawing should be incisive, not soft or conformist. Humor cartoonist has to be as the surgeon, which opens the meats to remove the abscess. You must have - according to themes - some level of aggressiveness. We cannot go with hot packs to unjust situations.
            
What do you think about the international cartoon contests? Please indicate your reasons.
They are an extraordinary initiative to learn what other cartoonists in the world, that promoted the drawing of humor, thanks to them we have opportunity to meet us personally cartoonists, as if there were no habria who invent them. That you serve also to young values open road and are made known.

If you had to draw yourself from another cartoonist's point of view, what humorous details would you add to the cartoon?
It depends on the type of drawing. Answer this is for me a little abstract.
   
Please write your thoughts and comments about FENAMİZAH magazine in few words.
FENAMIZAH seems to me a very interesting publication, where artists gather from various countries. It is well maquetada and very attractive.
GERİ DÖN / BACK
KİMDİR?: 1942 Picassent, İspanya doğumlu sanatçı "Harca" imzasıyla tanınıyor. Çok sayıda gazete ve dergilerde karikatürleri yayımlandı. İspanya, Hırvatistan, İtalya, Arjantin gibi ülkelerde kişisel sergi açtı ve çok sayıda karikatür albümü yayımladı. Uluslararası karikatür yarışmalarına hem yarışmacı hem de jüri üyesi olarak katıldı ve ödüller kazandı. Alcala de Henares Üniversitesi'nce  "Mizah Onursal Profesör" ünvanı verilen Juli Sanchis Aguado, FECO İspanya başkan yardımcılığı görevini yürütüyor...

WHO IS HE?: Juli Sanchis i Aguado best known as "Harca" was born in 1942 in Picassent, Spain. He is working as a freelance artist and cartoonist and colaborates with numerous newspapers and magazines.

He also published several his own books (Quart el meu poble, La Etapa Negra, Vull la Lluna). Harca had a number of individual exhibitions in many countries (Spain, Croatia, Italy, Argentina,.) and participated in innumerable collective exhibitions at home and all over the world. He is the most awarded spanish artist and won lots of prestigious prizes and mentions at international cartoon competitions around the world (among many others in Tokyo, Seoul, Taipei, Bursa, Haifa, Gabrovo, Trento, Duisburg, USA, .). He has served
also in many juries of cartoon contests in Spain and abroad. Harca was one of the organizers of Samples "Freedom of Expression" and "Earth in danger" and also organized other exhibitions named "Evolution and Creatonism" and "Violence". Juli Sanchis Aguado is an "Honorary Professor of Humour" at the University of Alcala de Henares and "Notary of Humour" by the Alicante University. Some of his artworks are included in "The World Encyclopedia of Cartoons" of the United States of America.

Harca is the Vice-President of FECO-Spain. He is living and working in Valencia, Spain.