OCAK / JANUARY-2013
MILAN ALASEVIC
Sloven karikatürist / Slovene Cartoonist - by Aziz YAVUZDOGAN
 
What does a cartoon mean for you? What do you think about cartoon?
Caricature means to me more than just a hobby. I used to live of cartoons. I was drawing illustrations, designs, participate at international concourses. In ex Yugoslavia my works were published in 142 newspapers, magazines etc. Today sadly I draw only for three magazines and because of the recession I do it for free. Just in April 2013 I have won Grand Prix in Macedonia, that gave me some more energy to draw more caricatures. That is what cartoons means to me.

Does your country appreciate your cartoons? Do you feel satisfied with the interest towards your cartoons?
In my country readers do appreciate cartoons, on the other side, editors have cancelled humour pages. There are only a few of us that could get the place in various media, because editors blame the recession. There are two to three magazines that have employed cartoonists, so the others does not have a chance. There is no other humour, sadly.

Do you prefer to draw your cartoons in private or do you draw anywhere?
Ideas and sketches I make anywhere, but the final work is done at home. Mostly only there I can make them good enough to put them on the light of day or to publish them in media.

Have you experienced any trouble because of your cartoons? What happened?
In my career I did not experience any trouble because of my work. My work is not insulting to anyone and I do respect all religions and nations.

What humoristic similarities and differences are there between your country and other countries?
Well in my country there is a lot of cartoons that uses text in bubbles. There are cartoonist that do not have good ideas for the cartoon and then they compensate that with a lot of text. I do gags, cartoons without words. My cartoons speak all languages regardless of theme.

Do you think cartoons  help to bond  the cultural differences among countries?
Of course that is true. The proof is that I was invited to the "Nasraddin Hodja" jubilee of worlds best cartoonists as an Ambassador of culture.

Do you think a cartoonist must contribute to world peace with his/her art?
Cartoonist also contribute to he world peace at least as a part of whole effort. A lot of artists responded to the war in Afghanistan, Iraq and recently in Syria.

What do you think about the international cartoon contests? Please indicate your reasons.
I hardly wait for the question like this. I must thank you for asking me and letting me the chance to say something about this. I was a member of the jury and also a president. I could witness some "under the table endorsing". It goes like this; I am a member of the jury and I will arrange the prize to you and when You will be the member of the jury, You will arrange the prize for me. I would like to point out that there is not always a fair decision. Sometimes there is also pressure to the members of the jury. When you go home, then you see, that outage is not what you expected to be. Sometimes happened that also plagiarisms were honoured, but when catalogues are printed and honours paid it is too late. Later usually there is a lot of comments from cartoonists. I do not like that. I do not want to name those festivals, but are very known to me. There are also
exceptions, for example there are festivals that are very careful about that and they also take the prize back if necessary. There is also a movement where authors points out plagiarisms and care about preventing that in the future.

If you had to draw yourself from another cartoonist's point of view, what humorous details would you add to the cartoon?
I have been drawn by many known cartoonists and I agree with what they have done. Usually it is my nose and lower jaw. Anyway I am a living cartoon and I am proud of it.

Please write your thoughts and comments about FENAMİZAH magazine in few words.
My best friend Jordan Pop-Iliev is responsible for me getting the first issue of Fenamizah magazine in my hands. He send it to me by e-mail and ever since I print out every issue of the magazine and I explore it in details. Your magazine is worlds mirror of cartoons and it is has a great mean of communication between cartoonists. I wish you all the best in doing the magazine and I express a great gratitude and honour to be interviewed by such a great magazine.
Karikatür sizce nedir? Kısaca bir tanımlama yapabilir misiniz?
Karikatür benim hayatım. O benim için bir uğraş. Ayrıca ilüstrasyon ve tasarım yapıyorum. Uluslararası etkinliklere katılıyorum. Eski Yugoslavya'da 142 dergi ve gazetelerde çalışmalarım yayımlandı. Nisan 2013'te Makedonya'da büyük ödül kazandım. Benim için büyük bir anlamı var.

Karikatürleriniz yaşadığınız ülkede gereken ilgiyi buluyor mu? Mutlu musunuz?
Ülkemde okurların ilgisi var karikatüre. Ben de takdir edildiğimi düşünüyorum. Fakat medyada bir durgunluk var ve mizah sayfalarında bir azalma var. Karikatürcülerin istihdamı konusunda bir sıkıntı var ve çeşitli yayın organlarında yer bulma şansları pek yok.

Karikatür çizerken yalnız kalmayı mı tercih edersiniz?
Her yerde düşünce ve fikir üretilebilinir, eskizler olabilir. Fakat son çizimi evde yapıyorum.

Karikatür çizdiğiniz için başınızın belaya girdiği oldu mu? Böyle bir poblem yaşadıysanız lütfen kısaca anlatın.
Mesleki kariyerimde herhangi bir sorun yaşamadım. Kimseye, hiç bir dine ve millete hakaret sayılabilecek, saygısızlık edecek bir çizim yapmadım.

Ülkenizdeki mizah anlayışı ile dünyadaki mizah anlayışı arasında ne gibi evrensel benzerlikler var?
Ülkemdeki karikatürler daha çok balon yazılı şeyler. İyi karikatürler ve iyi karikatürcüler var. Fakat benim anlayışım daha evrensel. Bu bağlamda bütün dünya insanlarınca anlaşılsın diye yazısız karikatürler çiziyorum.

Sizce karikatürün uluslararası kültür farklılıklarını birleştirici bir gücü var mıdır?
Elbette. Bunun en büyük kanıtı Türkiye'deki Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması"dır.

Karikatürcünün çizgileriyle, dünya barışına ve tüm dünya haklarının kardeşliğine katkı sağladığına ya da böyle bir amacı olması gerektiğine inanıyor musunuz?
Bence karikatürcü dünya barışına katkıda bulunur. Bunun en iyi örnekleri Afganistan'da, Irak'ta ve Suriye'deki savaşlarla ilgili çizilen karikatürlerdir.

Uluslararası karikatür yarışmaları hakkında olumlu ya da olumsuz görüşleriniz nelerdir?
Böyle bir soruyu bekliyordum. Bu fırsatı verdiğiniz için teşekkür ederim. Ben yarışmalarda jüri üyeliği ve başkanlığı yaptım. Bazı tatsız durumlara tanık oldum. Lesela masa başında bir takım ödül ayarlamaları olabiliyor. "Ben jüri üyesiyim, sana ödül veriyorum, sen jüri üyesi olduğunda da bana verirsin" gibi bir anlayışa rastlamak mümkün. Bu anlamda jüri üyelerine psikolojik baskı olabiliyor. Bunun dışında bir isim vermek istemiyorum ama bazı yarışmalarda  para ödüllerinin geç ödenmesi ve yarışma kataloglarının ulaştırılmaması gibi sorunlarla da karşılaşıyoruz. Her yarışmada böyle değil tabi ki.İstisna olan, saygın yarışmalar da var.

Eğer bir başka karikatürcü gözüyle çizmeniz gerekirse, kendinizi hangi komik yanlarınızla ifade ederdiniz?
Karikatürcüler neyi nasıl çizebileceklerini iyi bilirler. Ben de kendimi nasıl çizebileceğimin çok iyi farkındayım. En belirgin özelliğim burun ve çene altım.

FENAMİZAH hakkında bir kaç cümleyle düşünceleriniz?
En iyi dostlarımdan Jordan Pop-Iliev vasıtasıyla haberdar oldum. O, bana Fenamizah'ın ilk sayısını postayla bana ulaştırdı. Sonra ben derginin her sayısından çıktı aldım ve ayrıntılı olarak inceledim. Derginiz dünya karikatürünün bir aynası görevini görüyor ve karikatürcüler arasındaki iletişim açısından büyük bir anlam taşıyor. Ben tüm iyi dileklerimi sunarken, söyleşi fırsatı verdiğiniz için de çok teşekkür ediyorum.
GERİ DÖN / BACK
KİMDİR?: Milan Alasevic, Slovenya'da yaşıyor. 15 Eylül 1952 tarihinde eski Yugoslavya'nın Priştine kentinde doğdu. İllüstrasyon, resim, karikatür ve fotoğraf sanatçısı olarak serbest çalışıyor. Eserleri yurtiçinde ve yurtdışında bazı yayın organlarında yayınlandı ve uluslararası yarışmalarda çeşitli ödüller kazandı, sergilere katıldı.

WHO IS HE?: Milan Alasevic was born on 15 September 1952 in Pristina in the former Yugoslavia. He works as a freelance artist focusing primarily on caricature, illustration, painting, photography and design.

His works have been published in a number of magazines at home and abroad - Son blague (France), karuzela (Poland), Punch (England), Ludas Matyi (Hungary), Krokodil (Russia), STRs (Buharsko), Palante (Cuba), Osten (Macedonia), which (Serbia), Pavliha, Bockalo (Bosnia and Herzegovina), Grebe (Slovakia), single Dalmatia, Arena, Sportski Novosti, Studio Vjesnik, evening List, Danas, Brodolom, Borba, Express Politics and many others.

He participated in the establishment OSA journal - Slovenia, where he worked from 2000-2002 as an editor for cartoons. His work has been exhibited at more than 50 of his solo exhibitions and countless group exhibitions. Milan Alasevic participated in many national and international competitions karikaturistickych worldwide and his work has been awarded various awards (1976 - 3rd place "Pavliha", Yugoslavia, 1983, 1989, 1993.1994 - special price, Ancona, Italy; 2 place at "Expo 86" Osaka, Japan, in 1995, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006 - special award, Seoul, South Korea, 2001 - special Prize, Saitama, Japan; 2001, 2003, 2004 - special Award, Leng, China and others). Milan Alasevic lives and works in Celje, Slovenia.