OCAK / JANUARY-2013
Karikatürümüzün Keşkül-ü Fukara'sı: Zeki Beyner
 
Ankara'da geçen çocukluk yıllarımda çizgileriyle ilk karşılaştığım dört isim iz bırakmıştır belleğimde. Evimize alınan Hürriyet Gazetesi'nde yayımlanan Tarkan çizgi-romanının, Hüdaverdi'nin çizeri Sezgin Burak, yine aynı gazetede "Püf Noktası" köşesindeki çizgileriyle Nehar Tüblek ve berber dükkanında tanıştığımız Akbaba dergisinin iki unutulmaz ismi Cafer Zorlu ile Zeki Beyner... Aslında nedendir
GERİ DÖN / BACK
 
bilmem onun çizgilerinden ziyade "Zeki" imzası çok daha derin bir mana bırakmıştır bende. Bugün düşünüyorum da, karikatürlerine attığı salt o imzası bile garibanlığın zekası, yaşamöyküsünün bir simgesi gibi geliyor.

Berber dükkanında çizgileriyle tanıştığım Zeki Beyner'i, yıllar sonra çalışmak için geldiğim İstanbul'da, bir iki defa Çarşaf dergisinde, Raşit ağabeyi (Yakalı) ziyarete, karikatür götürmeye gittiğimde görmüştüm. Benim de utangaçlık, çekingenlik çağlarımdı ve kendisiyle tanışıp, konuşma cesareti gösterememiştim. Tabi onun hakkında çok şey duydum. Anlatılanların hemen hepsi aynı ortak görüşü yansıtıyordu. Zaten cesaretim olsaydı da, onun da pek muhabbet edecek biri olmadığını anlamıştım sonradan. Yine de; onun yaşamöyküsü bende büyük etki ve saygı duygusu yaratmıştır.

Hani bazı insanlar vardır, gösterişsiz, gösterişten uzaktırlar, fakat hissedenler için saklı bir filozofturlar. Yansıttıkları ışığın kendileri bile farkında değildirler belki. Göz önünde olan bir çok değerli aydınlarımız kadar, önemlidir benim için. Hayatımda, bu bilince vardığımdan beri, daima az bulunur "değer"leri önemsemişimdir. Emek ve çabanın olmadığı bir yaşamda ayakta kalmak, övünülecek bir şey olmanın aksine bir ezadır.

Zeki Beyner bu anlamda, hayattayken olduğu gibi sonsuza kadar da önemli bir "değer" olarak dimdik ayakta kalacaktır...
(FENAMİZAH e-dergi, Eylül 2013, Sayı: 19)

http://www.fenamizah.com/e_magazine/index.html
AZİZ YAVUZDOĞAN
(karikatürcü)
KARİKATÜR PORTRE: AZİZ YAVUZDOĞAN
Zeki Beyner'in uzun yıllar sonra 1993'te çıkartabildiği nüfus kağıdı. Ancak doğum tarihi 1930 olarak yanlış kaydedilmiş.
 
Zeki Beyner'in hayattayken iki karikatür albümü yayımlandı. 1970 yılında E Yayınları'ndan çıkan "Keşkül-ü Fukara" ve Karikatürcüler Derneği'nin 2000 yılında yayımladığı albüm.